Zbrodnie przyszłości. Jak cyberprzestępcy, korporacje i państwa mogą używać technologii przeciwko tobie.


Marc Goodman jest strategiem bezpieczeństwa i założycielem Crimes Instytut Future w Dolinie Krzemowej. Jego pole zainteresowań to cyberprzestępczość, wojny informacyjne, robotyka i rewolucja 2.0. W swej książce „Zbrodnie przyszłości” odkrywa rodzące się niebezpieczeństwa we współczesnym świecie i zwalcza ciemną stronę technologii.
Nowoczesne technologie to nie tylko sprzęt i oprogramowanie, ale również sposoby inwigilacji każdego podłączonego użytkownika do sieci. Wielkie korporacje dostarczają nam darmowych usług, następnie wykorzystując dane o naszym zachowaniu dostarczają nam reklamy dostosowane do naszych „potrzeb”. Reklamy, które dopasowują się do naszych „potrzeb” nikogo już nie bulwersują, a nawet wielu z nas jest z tego zadowolonych. O wiele groźniejsi są współcześni przestępcy. Współczesne organizacje przestępcze, które tworzą często amorficzne sieci, działają na odległość, co eliminuje potrzebę spotykania się twarzą w twarz.
Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza część „Nadciąga burza” opisuje teraźniejsze zagrożenia związane z użytkowaniem technologii. Druga część „Przyszłość przestępczości” opisuje teraźniejszość i wynikające z niej zagrożenia, które w przyszłości mogą się nam przydarzyć. Ostatnia część „Przetrwać postęp” kreśli kroki jakie powinniśmy podjąć, aby zapobiec katastrofie, do której może doprowadzić dalszy rozwój technologii.
Gdy książka powstała w 2015 r. na porządku dziennym były działania przestępców takie jak: fałszowanie sygnału GPS, hackowanie samochodów i przejmowanie nad nimi kontroli, a nawet włamanie się do organizmu człowieka, gdzie „zhackowano” wszczepionych do niego urządzeń medycznych podłączonych do internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.